České-Mince.cz - Prodáváme pamětní mince, zlaté mince, stříbrné mince, bankovky, investiční zlato a medaile.

Mince

Mince Mince se zlatou inlejí a hologramem k roku 2000 - běžná kvalita, bimetalická mince
Na minci jsou fleky.
Zboží je VYPRODÁNO.

Zadejte email:


Cena odkupu: 4500,- Kč/ks


Sklad doplňujeme denně. Zadejte email a budete informování okamžitě při novém naskladnění. Bez reklamních sdělení.
     
Předchozí mince  Zpět do seznamu mincí  Další mince

Kontakt

V případě dotazu nás prosím kontaktujte telefonicky 603 242 708 nebo emailem info@ceske-mince.cz
Najdete nás nově i na https://www.facebook.com/ceskemince

Co Vás zajímalo

Indexy prodeje

Zlaté mince

14381.41  

Zlaté mince do 2005

13330.06  

Stříbrné mince

1117.96  

Stříbrné mince do 2005

1884.18  

Sady

119612.2  
[ Seznam všech indexů ]

Vyhledávání

Ceny zlata a stříbra

Detailní kurz ZLATA. Po rozkliku.
Detailní kurz STŘÍBRA. Po rozkliku.

Dokumenty a odkazy

Puncovní značky

Popisek

--- Informace k emisi bimetalické pamětní mince ---
V rámci mimořádných emisí České národní banky ke konci druhého a počátku třetího tisíciletí bylo usnesením bankovní rady ČNB schváleno vydání pamětní stříbrné 2000 Kč mince se zlatou vložkou k roku 2000. Mince, jejíž zkušební odražek byl ČNB schválen k výrobě, bude mít průměr 40 mm a celkovou hrubou hmotnost 34,2 g. Zlatá vložka na lícní straně bude mít hmotnost 1/10 oz a průměr 16 mm. Na vložce bude poprvé v ČR (pokud víme, tak i na zákonném platidle ve světě) umístěn hologram, a to v podobě stylizovaného státního znaku České republiky. Mince bude vydána pouze ve špičkové kvalitě a to ve dvou variantách lícní strany.
--- Popis bimetalické pamětní mince ---
U první varianty (viz obrázek 1) jsou pole pamětní mince i reliéfy matové, přičemž mat na mezikruží kolem zlaté vložky je zesílen. Druhá varianta má pole mince klasicky leštěné, matové jsou pouze reliéfy. Emise mince se předpokládá 1.prosince letošního roku. Jako všechny prvky založené na bázi optického efektu, není ani hologram na první pohled zřetelný. Ke změně barev holografického obrazce dochází, pokud se mince naklání nebo otáčí tak, aby na ni z různých úhlů dopadaly světelné paprsky. K optimálnímu efektu je zapotřebí dostatečné nejlépe přirozené nebo umělé bodové světlo. Při slabším světle nebo rozptýleném umělém osvětlení je efekt méně výrazný.
--- Karta bimetalické pamětní mince ---
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu. Karta pro bimetalovou minci je křídově bílá s modrým mramorováním, mince je vyobrazena plasticky technikou suché pečeti, a to v barvě stříbrné a zlaté. Text na obou kartách je dvojjazyčný v češtině a angličtině.
--- Vyhlášení soutěže k návrhu bimetalické pamětní mince ---
V rámci mimořádných emisí České národní banky ke konci druhého a počátku třetího tisíciletí bylo usnesením bankovní rady ČNB schváleno vydání pamětní stříbrné 2000 Kč mince se zlatou vložkou, tzv. inlejí, k roku 2000. Tato mince nahradí pro rok 2000 emisi zlatých pamětních mincí, k níž se v pozměněné podobě ČNB vrátí opět v roce 2001. Celostátní neomezená anonymní soutěž na umělecké návrhy byla vyhlášena v březnu 1999 s uzávěrkou dne 26. dubna 1999. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a odborného časopisu Asociace umělců medailérů. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo. Vyhlášená soutěž byla z několika hledisek mimořádná. Poprvé měl být v soutěži získán návrh na minci s asymetricky umístěnou zlatou vložkou, na níž bude technologií holografické ražby ztvárněn velký státní znak. Stříbrná mince s vložkou bude složena ze dvou částí. Základní část bude tvořit stříbrná mince o ryzosti stříbra 999 a průměru 40 mm, do které bude pouze na lícní straně vložena zlatá inlej o ryzosti zlata 9999 a průměru 16 mm.
--- Přijaté návrhy bimetalické pamětní mince ---
Do soutěže bylo předloženo 26 podání, což představuje 26 návrhů lícních a 27 návrhů rubových stran. Komise předložené návrhy vyhodnotila již 27.dubna a konstatovala, že přes značně omezené časové možnosti k přípravě návrhů byla předložená podání na velmi dobré úrovni. V I. kole Komise vyřadila 18 podání, která sice nevykazovala uměleckořemeslné nedostatky, ale zcela nepostihla tématický záměr. Do II. kola postoupilo 5 podání, ale jejich obsahové zašifrování bránilo v postupu do dalšího kola.
--- Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince ---
Pro III. kolo byly vybrány 3 návrhy, které svým obsahem nejlépe vyhovovaly záměrům soutěže. Kolem jejich hodnocení se rozvinula bohatá a lehce kontraverzní diskuse. Do názorů hodnotících výtvarné stránky se mísily problémy technologické. Nakonec Komise vybrala dva návrhy, jejichž autoři, akad. sochařka Daniela Kartáková a pan Otakar Dušek, byli vyzváni k účasti v užší soutěži. Upravené návrhy Komise posoudila 17. května 1999. Po kratší diskusi, v níž se všichni členové vyjádřili k oběma návrhům, se Komise usnesla vybrat pro realizaci návrh studenta 2. ročníku Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze p. Duška pro jeho soudobost, čitelnost a jednoduchost.
--- Rozhodnutí bankovní rady o realizaci bimetalické pamětní mince ---
Po schválení vítězného návrhu bankovní radou ČNB přistoupila Česká mincovna k technickému zabezpečení realizace mince tak, aby se její emise mohla uskutečnit ještě před koncem letošního roku.


Příbuzné produkty - Zlatá, PROOF  
Příbuzné produkty - Bimetalická, PROOF