České-Mince.cz - Prodáváme pamětní mince, zlaté mince, stříbrné mince, bankovky, investiční zlato a medaile.

Mince

Mince Kulturní památka zdymadlo na Labi pod Střekovem - PROOF, zlatá pamětníZákladní cena: 12799,- Kč/ks
VIP cena: 12799,- Kč/ks
Cena odkupu: 12000,- Kč/ks


Nakoupit   
     
Předchozí mince  Zpět do seznamu mincí  Další mince

Kontakt

V případě dotazu nás prosím kontaktujte telefonicky 603 242 708 nebo emailem info@ceske-mince.cz
Najdete nás nově i na https://www.facebook.com/ceskemince

Co Vás zajímalo

Indexy prodeje

Zlaté mince

14381.41  

Zlaté mince do 2005

13330.06  

Stříbrné mince

1117.96  

Stříbrné mince do 2005

1884.18  

Sady

119612.2  
[ Seznam všech indexů ]

Vyhledávání

Ceny zlata a stříbra

Detailní kurz ZLATA. Po rozkliku.
Detailní kurz STŘÍBRA. Po rozkliku.

Dokumenty a odkazy

Puncovní značky

Popisek

--- Informace k emisi zlaté pamětní mince ---
Česká národní banka vydává dne 20. května 2009 do oběhu sedmou zlatou 2500 Kč minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví, jejímž tématem je funkcionalistické zdymadlo pod Střekovem. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, lišícím se povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 7,78 g, průměr je 22 mm a síla 1,6 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.
--- Popis zlaté pamětní mince ---
Na lícní straně mince je Kaplanova turbína, která je součástí vodní elektrárny zdymadla, a nad ní je kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází český lev, napravo je moravská orlice a nalevo je slezská orlice. Pod kompozicí heraldických zvířat je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Při obvodu mince je název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“ a název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Značka České mincovny je umístěna při pravém okraji mince vedle moravské orlice. Na rubové straně mince je zobrazen celkový pohled na zdymadlo na Labi pod Střekovem. Pod ním je při obvodu mince ročník ražby „2009“ a opis „ZDYMADLO NA LABI“. Nad ztvárněním zdymadla je při obvodu mince opis „POD STŘEKOVEM“. Při levém okraje mince jsou před slovy „POD STŘEKOVEM“ umístěny iniciály autora výtvarného návrhu mince, MgA. Josefa Oplištila. Iniciály jsou tvořeny spojenými písmeny „OJ“.
--- Karta zlaté pamětní mince ---
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.
--- Vyhlášení soutěže k návrhu zlaté pamětní mince ---
Na umělecký návrh zlaté mince zdymadlo na Labi pod Střekovem byla v únoru 2008 vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 25. dubna 2008. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.
--- Přijaté návrhy zlaté pamětní mince ---
Do soutěže na zlatou minci bylo předloženo celkem 27 sádrových modelů od 20 autorů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 13. května 2008 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Ing. Karla Zeithammera z Národního technického muzea v Praze. V prvním kole bylo vyřazeno 14 návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení tématu, resp. podstaty zobrazované památky či z důvodu závažnějších nedostatků v modelaci, písmu nebo kompozici. Ve druhém kole získalo šest návrhů, které se vyznačovaly vyšší výtvarnou úrovní a lépe znázorňovaly charakter technické památky základní odměnu a pět návrhů, jejichž výtvarné kvality byly podle názoru členů komise v porovnání s předcházejícími návrhy vyšší, získaly odměnu zvýšenou.
--- Doporučení k realizaci zlaté pamětní mince ---
Do třetího kola postoupily pouze návrhy MgA. Josefa Oplištila a Mgr. Petra Horáka, které podle názoru komise i odborného poradce nejvýstižněji ztvárňovaly zadané téma a byly výtvarně na nejvyšší úrovni. Ani jeden z nich však nebylo možno bez určitých úprav doporučit k realizaci. Z tohoto důvodu komise rozhodla o uspořádání užší soutěže pro tyto dva autory s uzávěrkou dne 2. června 2008. Předložené návrhy musely být upraveny podle připomínek komise, případně mohli autoři předložit návrhy zcela nové. Oba autoři, jejichž návrhy postoupily do užší soutěže, splnili stanovené podmínky a včas odevzdali upravené návrhy. Vyhodnocení užší soutěže proběhlo dne 3. června v České národní bance a odborným poradcem byl opět Ing. Dr. Karel Zeithammer z Národního technického muzea. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Josefa Oplištila. Komise ocenila stylovou jednotu výtvarného zpracování návrhu s dobou vzniku zdymadla, absolutní jednotu lícní a rubové strany a konstatovala, že úpravy posunuly návrh na umělecky ještě vyšší úroveň.
--- Rozhodnutí bankovní rady o realizaci zlaté pamětní mince ---
Bankovní rada se na svém zasedání dne 18. června 2008 ztotožnila s názorem komise a schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Oplištila. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2009.

 Příbuzné produkty - Zlatá, PROOF  

Kulturní památka Ševčinský důl Příbram - Březové h..
Základní cena VIP cena
14 899,- Kč Koupit 14 899,- Kč

Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi
Základní cena VIP cena
14 599,- Kč Koupit 14 599,- Kč

Národní kulturní památka řetězový most ve Stádlci
Základní cena VIP cena
12 799,- Kč Koupit 12 799,- Kč

Technická památka pivovar v Plzni
Základní cena VIP cena
12 799,- Kč Koupit 12 799,- Kč

Kulturní památka větrný mlýn v Ruprechtově
Základní cena VIP cena
12 799,- Kč Koupit 12 799,- Kč

Kulturní památka hamr v Dobřívě
Základní cena VIP cena
12 799,- Kč Koupit 12 799,- Kč

Národní kulturní památka důl Michal Ostrava
Základní cena VIP cena
12 799,- Kč Koupit 12 799,- Kč
Příbuzné produkty - Zlatá, BJ