České-Mince.cz - Prodáváme pamětní mince, zlaté mince, stříbrné mince, bankovky, investiční zlato a medaile.

Mince

Mince 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu - PROOF, stříbrná pamětníZákladní cena: 855,- Kč/ks
VIP cena: 850,- Kč/ks
Cena odkupu: 359,- Kč/ks


Nakoupit   
     
Předchozí mince  Zpět do seznamu mincí  Další mince

Kontakt

V případě dotazu nás prosím kontaktujte telefonicky 603 242 708 nebo emailem info@ceske-mince.cz
Najdete nás nově i na https://www.facebook.com/ceskemince

Co Vás zajímalo

Indexy prodeje

Zlaté mince

14381.41  

Zlaté mince do 2005

13330.06  

Stříbrné mince

1117.96  

Stříbrné mince do 2005

1884.18  

Sady

119612.2  
[ Seznam všech indexů ]

Vyhledávání

Ceny zlata a stříbra

Detailní kurz ZLATA. Po rozkliku.
Detailní kurz STŘÍBRA. Po rozkliku.

Dokumenty a odkazy

Puncovní značky

Popisek

--- Informace k emisi stříbrné pamětní mince ---
Dnem 20. června 2007 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.
--- Popis stříbrné pamětní mince ---
Na lícní straně dvousetkoruny je stylizovaná podoba Karlova mostu, pod kterým protéká řeka Vltava. Na jeho prvním oblouku zleva je logo projektu Europa, v jehož rámci mince vychází. V horní části dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a v její spodní části je označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka mincovny je umístěna při pravém horním okraji u vyobrazení Staroměstské věže. Na rubu dvousetkoruny jsou kamenné kvádry, uprostřed nichž je nápis „POLOŽENÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE KARLOVA MOSTU“ a letopočty „1357 - 2007“. Iniciály autora, velké písmeno J s vloženým menším písmenem Š, jsou umístěny při levém spodním okraji dvousetkoruny.
--- Karta stříbrné pamětní mince ---
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu šedivé barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.
--- Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince ---
Na umělecký návrh pamětní stříbrné mince "Položení základního kamene Karlova mostu' byla vyhlášena celostátní neomezená anonymní soutěž v únoru 2006 s uzávěrkou 26. května 2006. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a Internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.
--- Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince ---
Soutěže na pamětní stříbrnou minci se zúčastnilo 31 výtvarníků, kteří předložili celkem 57 sádrových návrhů mince. Komise pro posuzování návrhů na české peníze hodnotila sádrové modely dne 6. června 2006 v České národní bance. Odborným poradcem byl Ing. Arch. Petr Chotěbor, specialista na gotickou architekturu, z Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.
Z hodnocení byl vyřazen jeden návrh pro nesplnění soutěžních podmínek, ostatní podání komise hodnotila v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 33 návrhů, a to pro výtvarné nebo technické nedostatky (nepříliš zdařilá modelace, kompozice či písmo) či nevýstižnost tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 17 návrhů, které byly výtvarně zdařilejší a lépe odpovídající zadanému tématu.
--- Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince ---
Do třetího kola postoupily návrhy, které byly komisí posouzeny jako tematicky nejvýstižnější a po výtvarné stránce nejlepší, avšak žádný z nich nebyl bez úpravy vhodný k realizaci. Z tohoto důvodu komise rozhodla o vyhlášení užší soutěže, do které byly vybrány návrhy pana Vojtěcha Dostála, DiS, pana Ivana Eymana, ak. sochaře Jiřího Harcuby, ak. sochaře Ladislava Kozáka, pana Josefa Šafaříka a ak. sochaře Michala Vitanovského. Všichni autoři splnili podmínky komise a v zadaném termínu předložili upravené, případně nové sádrové modely. Komise hodnotila návrhy na svém zasedání dne 12. září a první cenu a doporučení k realizaci udělila návrhu pana Vojtěcha Dostála, DiS. Ve svém vyjádření komise konstatovala, že návrh splňoval všechny požadavky soutěže na oslavu výročí položení základního kamene Karlova mostu, jak z hlediska tematického, tak výtvarného, měl vynikající jednotu lícní a rubové strany, citlivě zakomponované prvky vztahující se k tématu a taktéž výbornou modelaci.
--- Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince ---
Bankovní rada se na svém zasedání dne 5. října 2006 s názorem komise neztotožnila a dala přednost návrhu pana Josefa Šafaříka, který nabízí originální a nehistorizující pohled na Karlův most. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2007.


Příbuzné produkty - Stříbrná, PROOF  

Kompletní sada stříbrných mincí 1993-2015 (104 ks)
Základní cena VIP cena
330 000,- Kč Koupit 330 000,- Kč

50. výročí vypuštění první umělé družice Země
Základní cena VIP cena
555,- Kč Koupit 550,- Kč
Příbuzné produkty - Stříbrná, BJ  

Kompletní sada stříbrných mincí 1993-2016 (108 ks)..
Základní cena VIP cena
58 000,- Kč Koupit 58 000,- Kč