České-Mince.cz - Prodáváme pamětní mince, zlaté mince, stříbrné mince, bankovky, investiční zlato a medaile.

Mince

Mince 150. výročí Bitva u Hradce Králové - PROOF, stříbrná pamětníZákladní cena: 560,- Kč/ks
VIP cena: 555,- Kč/ks
Cena odkupu: 250,- Kč/ks


Nakoupit   
     
Předchozí mince  Zpět do seznamu mincí  Další mince

Kontakt

V případě dotazu nás prosím kontaktujte telefonicky 603 242 708 nebo emailem info@ceske-mince.cz
Najdete nás nově i na https://www.facebook.com/ceskemince

Co Vás zajímalo

Indexy prodeje

Zlaté mince

14381.41  

Zlaté mince do 2005

13330.06  

Stříbrné mince

1117.96  

Stříbrné mince do 2005

1884.18  

Sady

119612.2  
[ Seznam všech indexů ]

Vyhledávání

Ceny zlata a stříbra

Detailní kurz ZLATA. Po rozkliku.
Detailní kurz STŘÍBRA. Po rozkliku.

Dokumenty a odkazy

Puncovní značky

Popisek

--- Informace k emisi stříbrné pamětní mince ---

Dnem 29. června 2016 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

--- Popis stříbrné pamětní mince ---

Na lícní straně mince je symbolické vyjádření výsledku bitvy tak, že nalevo od středu mincovního pole je svislý text „RAKOUSKO“, který symbolizuje porážku, a napravo od středu mincovního pole je text v opačném směru „PRUSKO“, který symbolizuje vítězství. Při pravém okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Nalevo od textu Rakousko je označení nominální hodnoty mince „200“ a pod ním zkratka peněžní jednotky „Kč“. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při levém spodním okraji dvousetkoruny. Na rubové straně dvousetkoruny je rovněž symbolické vyjádření výsledku tak, že v levé části mincovního pole je ztvárněný rakouský orel, napravo od něho je ztvárněna pruská orlice. Při levém okraji dvousetkoruny jsou letopočty „1866 2016“. Při pravém okraji dvousetkoruny je text „BITVA U HRADCE KRÁLOVÉ“. Iniciály autora mince Romana Shamilyana, které jsou tvořeny kompozicí písmen „S“ a „R“, jsou umístěny při levém spodním okraji mince.

--- Karta stříbrné pamětní mince ---

Ke každé minci se dodává katalogová karta zelené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

--- Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince ---

Česká národní banka vypsala v březnu 2015 ceny za předložení uměleckého návrhu mince, která bude vydána ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové, s uzávěrkou dne 30. dubna 2015.

--- Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince ---

Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 14 výtvarníků, kteří předložili 24 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 12. května 2015. Odbornou poradkyní byla PhDr. Pavla Vošahlíková z Historického ústavu Akademie věd ČR.

V prvním kole komise vyřadila 12 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky či věcnými chybami ve ztvárnění tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 8 návrhů, které byly z výtvarného hlediska přesvědčivější.

--- Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince ---

Do třetího kola postoupily čtyři návrhy, které byly podle členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejlépe vystihovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh pana Romana Shamilyana za velmi originální symbolické řešení výsledku bitvy, především na rubové straně byla oceněna pozitivně ztvárněná vítězná pruská orlice proti negativně vyobrazenému rakouskému orlu. Druhou cenu obdržel návrh pana Luboše Charváta za tragicky epické ztvárnění bitvy a především za krásnou modelaci koní a postav v perspektivní zkratce na rubové straně. Třetí cenu udělila komise návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za vhodnou kombinaci symbolů bitvy, detailní modelaci pušek a krásně vyplněnou plochu mince. Návrh pana Jiřího Hanuše získal ve třetím kole mimořádnou odměnu.

--- Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince ---

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 28. května 2015 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Romana Shamilyana.Příbuzné produkty - Stříbrná, PROOF  

125. Zemská jubilejní výstava v Praze, dokončení s..
Základní cena VIP cena
765,- Kč Koupit 760,- Kč

450. výročí narození Jan Jessenius
Základní cena VIP cena
599,- Kč Koupit 595,- Kč
Příbuzné produkty - Stříbrná, BJ