České-Mince.cz - Prodáváme pamětní mince, zlaté mince, stříbrné mince, bankovky, investiční zlato a medaile.

Mince

Mince 125. Zemská jubilejní výstava v Praze, dokončení stavby Petřínské rozhledny, lanovky na Petřín a Letnou a první elektrické dráhy - běžná kvalita, stříbrná pamětníZboží je VYPRODÁNO.

Zadejte email:


Cena odkupu: 250,- Kč/ks


Sklad doplňujeme denně. Zadejte email a budete informování okamžitě při novém naskladnění. Bez reklamních sdělení.
     
Předchozí mince  Zpět do seznamu mincí  Další mince

Kontakt

V případě dotazu nás prosím kontaktujte telefonicky 603 242 708 nebo emailem info@ceske-mince.cz
Najdete nás nově i na https://www.facebook.com/ceskemince

Co Vás zajímalo

Indexy prodeje

Zlaté mince

14381.41  

Zlaté mince do 2005

13330.06  

Stříbrné mince

1117.96  

Stříbrné mince do 2005

1884.18  

Sady

119612.2  
[ Seznam všech indexů ]

Vyhledávání

Ceny zlata a stříbra

Detailní kurz ZLATA. Po rozkliku.
Detailní kurz STŘÍBRA. Po rozkliku.

Dokumenty a odkazy

Puncovní značky

Popisek

--- Informace k emisi stříbrné pamětní mince ---

Dnem 11. května 2016 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 125. výročí Zemské jubilejní výstavy. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,25 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

--- Popis stříbrné pamětní mince ---

Na lícní straně mince je při spodním okraji vyobrazena lanová dráha na Petřín a její schéma včetně části strojovny. Uprostřed mincovního pole vlevo je zobrazena první elektrická tramvaj a vpravo až k hornímu okraji rozestavěná Petřínská rozhledna. Při levém horním okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je pod názvem státu. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při pravém okraji dvousetkoruny nad vyobrazením strojovny. Na rubové straně dvousetkoruny je v pozadí Průmyslový palác, před kterým je vyobrazena vstupní brána na Zemskou jubilejní výstavu. Při horním okraji dvousetkoruny jsou letopočty „1891–2016“. Při spodním okraji dvousetkoruny je text „ZEMSKÁ JUBILEJNÍ VÝSTAVA“. Uvnitř vstupní brány u paty pravého pilíře je umístěna značka autora mince Asamata Baltaeva, DiS.

--- Karta stříbrné pamětní mince ---

Ke každé minci se dodává katalogová karta světle fialové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

--- Vyhlášení soutěže k návrhu stříbrné pamětní mince ---

Česká národní banka vypsala v únoru 2015 ceny za předložení uměleckého návrhu mince, která bude vydána ke 125. výročí zemské jubilejní výstavy, s uzávěrkou dne 3. dubna 2015.

--- Přijaté návrhy stříbrné pamětní mince ---

Vypsání ceny se zúčastnilo celkem 15 výtvarníků, kteří předložili 29 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 14. dubna 2015. Odborným poradcem byl PhDr. Jiří Lukas z Muzea hlavního města Prahy.

V prvním kole komise vyřadila 15 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými nedostatky či věcnými chybami ve ztvárnění tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 9 návrhů, které byly z výtvarného hlediska přesvědčivější.

--- Doporučení k realizaci stříbrné pamětní mince ---

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejlépe vystihovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh pana Asamata Baltaeva za velmi působivou a propracovanou kompozici, především na lícní straně byla oceněna vtipná kombinace několika památek, jejichž vznik je spojován se zemskou jubilejní výstavou (původní neupravený sádrový návrh). Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za originální řešení mince, kde je zejména lícní strana zajímavá netradiční stylizací negativního ztvárnění Petřínské rozhledny se situačním plánem výstavy. Třetí cenu obdržel návrh pana Jakuba Oravy za výtvarnou čistotu a propojení lícní a rubové strany mince davem lidí přicházejících k výstavě. Další návrhy pana Zbyňka Fojtů a Jakuba Oravy získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

--- Rozhodnutí bankovní rady o realizaci stříbrné pamětní mince ---

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 30. dubna 2015 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Asamata Baltaeva.Příbuzné produkty - Stříbrná, PROOF  

125. Zemská jubilejní výstava v Praze, dokončení s..
Základní cena VIP cena
765,- Kč Koupit 760,- Kč

150. výročí Bitva u Hradce Králové
Základní cena VIP cena
560,- Kč Koupit 555,- Kč

450. výročí narození Jan Jessenius
Základní cena VIP cena
599,- Kč Koupit 595,- Kč
Příbuzné produkty - Stříbrná, BJ